Шумът от нощните заведения в к.к „Слънчев бряг“ създава изключителен дискомфорт на почиващите туристи. В последния месец оплакванията от силна музика са десетки, но за съжаление този проблем остава непреодолим от години.
Това каза днес по време на работна среща в курортния комплекс Елена Иванова, председател на Управителния съвет на „Съюз на собствениците“-Слънчев бряг.
Относно шума от нощните барове и дискотеки хотелиерите са провели редица срещи с представители на общината и полицията, но до момента без резултат, допълни Иванова. Хотелиери заявиха, че ще бъде изготвен официален документ до премиера Бойко Борисов, в който ще се предложат конкретни мерки за преодоляване на шума в комплекса.
Едно от предложенията ще е всички открити заведения да бъдат с ограничено време на музиката до 24 часа, като общината и полицията да вземат драстични мерки относно спазването на режима и да се налагат строги санкции на нарушителите.
Директорът на РПУ Несебър Стайко Манев каза, че след подаден сигнал, униформените съставят констативен протокол, но общината си „затваря очите“ за глобите и голяма част от актовете отпадат. Манев коментира, че след проверка на полицаите собствениците отново пускали музиката силно.
По думите му само за последният месец проверките са установили, че има едни и същи собственици на заведения, на които са им съставени по 10-11 констативни протокола заради нарушения с децибелите. Почти всяка вечер има оплаквания от туристи, който не могат да спят през нощта заради превишаване нормите на шум от заведенията, допълни Манев.
Туроператори се оплакаха и от шума на остарелите автобуси, свирките и клаксоните на МПС, които денонощно обикалят комплекса. Хотелиерът Георги Николчев предложи на входовете и изходите на „Слънчев бряг „да се поставят табели, които да приканват водачите на МПС да не използват клаксони, след като навлязат в курорта. Според туроператори, ако не бъде разрешен въпроса с шума, то това ще бъде основния проблем, който ще „убие“ най-големия туристически курорт по българското Черноморие.
Като затруднен, а не облекчен, така определиха хотелиерите туристическия сезон след въведената нова транспортна схема от ръководството на „Слънчев бряг“ АД. Въведеното часово ограничение на зареждане доведе до изключително сътресение в нормалната работа в комплекса. Образуват се задръствания, тъй като пред един хотел, по едно и също време паркират по 7-8 товарни коли-доставчици на стока.
Оплаквания от туристите има и заради липсата на места за паркиране, свободни тротоарни площи, безвъзвратно изгубена зеленина, изключително на товарена инфраструктура, обобщи Богдан Христов,представител на TUI България.
Донка Соколова от DM Travel каза,че много от по-възрастните туристи и тези с малки деца постоянно се оплакват от високата музика и отказват да се връщат у нас точно поради тази причина.
По време на срещата от СНЦ „Съюз на собствениците“ заявиха, че хотелиерите категорично се разграничават от мероприятията Bar Crowl, дистанцират се от провеждането им, и в никакъв случай не искат да поемат отговорността и последиците от лошото петно „лепнато“ на туристическия комплекс от това мероприятие.
От Съюза припомниха случая от преди няколко дни с младежа, участвал в алкохолния тур, който почина след като падна от тераса на хотелски комплекс. Етикетът „алкохолен туризъм“ дойде именно от публичните изяви на пияните тинейджъри, участници в групите на движението. Проблемът са липсата на желание и компетентност да се контролира този тип туризъм. За да пребори клишето “алкохолен туризъм” и да изгради имидж на безопасна парти дестинация, „Слънчев бряг“ има нужда от ясни правила, каза Соколова.
Хотелиери заявиха, че движенията Bar Crowl са нерегламинтирани и незаконни, тъй като в тях участват непълнолетни младежи, никой не следи за възрастовата граница на участниците, предлага им се неограничено количество алкохол, не се подават и задължителните заявления в общината, която трябва да разреши събирането и движението на група, в която участници са повече от десет души.