Елена Иванова, зам.-председател на Съюза на собствениците на „Слънчев бряг“, „Бизнес старт“, 18.02.2025 г.
Вносът на работна ръка за туристическата индустрия крие своите рискове, като миналата година е имало случаи на кадри от Непал и Бангладеш, които напускат България като бежанци преди изтичането на договора им. Визите за непалци вече са ограничени и процесът по издаване на визи е доста затегнат. Това каза Елена Иванова, зам.-председател на Съюза на собствениците на „Слънчев бряг“, в предаването „Бизнес старт“ с водеща Роселина Петкова.
Иванова коментира, че споменавата в медии информация от нужда за 50 000 работника за този сезон е спекулативна.
„Никой не може да каже точно колко работника се търсят – български или чуждестранни – но така или иначе, към този момент повечето хотели са се ориентирали в назначаването на бройката работници, които са им необходими. Хотелите са обезпечили до голяма степен необходимостта от работна ръка.“
Докато с работници от Непал се работи трудно, защото ползват България като трамплин към ЕС, има много успехи с работниците от Узбекистан, Казахстан, Молдова, Украйна, каза Иванова. Те идват с идеята да работят, спазват условията на договорите си и с тях хотелите в Слънчев бряг успява да задоволи нуждите от кадри.
Друг основен проблем пред Слънчен бряг е липсата на добра инфраструктура като осветление, тротоари и пътища.
„Инфраструктурата на Слънчев бряг плаче за обновяване и никой не го прави през последните години. Това е много сериозен проблем.“
Най-пряк конкурент на България в туризма в региона е Турция, най-вече като тип продукт, който се предлага. Страната ни е позиционирана основна на няколко външни пазара – в Израел и основно Европа. Има изключителен ръст на британския пазар, завръщане на немския пазар, и добро представяне в Полша, Унгария и Чехия, каза Иванова.
Какво може да се промени в политиката за набиране на кадри от чужбина, какво трябва да се промени в рекламната стратегия на туризма в България може да гледате във видеото.