На 26.03.2014г. се проведе среща на представители на туристическия бранш, на екологични организации от Коалиция „За да остане природа в България” и ПП „Зелените”, по актуални проблеми свързани с устойчивото развитие на туризма, опазването и съхранението на природата в Република България.
На срещата присъстваха инж. Стоян Лазаров – Председател на УС на БТК, д-р Борис Гълъбов – Зам-председател на УС на БТК, д-р Десислава Алексова – Ескперт в БТК, г-жа Елена Иванова – Председател на УС на „Съюз на собствениците – Слънчев бряг”, инж. Тома Белев – Председател на „Асоциация на парковете в България”, г-н Борислав Сандов – съпредседател на ПП „Зелените” и г-н Антони Де ла Реа – организационен секретар на ПП „Зелените”.
Споделено беше изискването на екологичните организации за спазване на нормативната уредба за опазване на природните ресурси и културно-историческото наследство. Присъстващите декларираха съпричастност и загриженост относно експанзивното застрояване на частни ваканционни образувания в близост до природни ресурси с национално значение. Този вид частни селищни образувания обсебват публичните природните ресурси, формирайки бързи печалби за инвеститорите, без да се съблюдава обществения интерес. В последните години се наблюдава масирано строителство на жилищни инвестиционни имоти в националните ни курорти, някои от които се ползват като туристически обекти, но не са регистрират и категоризират по Закона за туризма, с което ощетяват изрядните представителни на туристическата индустрия. Едновременно с тази тенденция, черноморските общински администрации разрешават масовото монтиране на преместваеми търговски обекти в публични площи. Тези обекти се ползват от изградената туристическа инфраструктура и туристически ресурси от национално значение, без да участват в нейното планомерно и устойчиво развитие.
Споделяйки проблемите свързани с целите и отговорностите на своите организации, присъстващите постигнаха единомислие по отношение опазването и съхранението на природата и културно-историческите ресурси, благодарение на които се развива туристическата индустрия. В тази връзка те се договориха взаимно да се информират, както и да изразвят общи позиции по проблеми от взаимен интерес, при обсъждане на предстоящи законови промени, да участват съвместно при публични дискусии и социално-икономически обсъждания, да популяризират своята дейност, цели и намерения сред членовете на своите организации, да внасят предложения за нормативни